søndag den 2. februar 2025

Klimaløgnen


 Naturligvis har vi bette mennesker ingen indflydelse på planetens klima. Det er universets, solens og jordens egne enorme kræfter der alene bestemmer vor klodes klima. Sådan var det også inden menneskets tid.

Menneskets iboende trang til kontrol, og dets frygt for kontroltab, fører til den sørgelige indbildning, at mennesket har nærmest guddommelig magt. Og i den antagelse følger skylden, og blindheden overfor evnernes faktiske størrelse.

Vore evner rækker dog til at gøre noget ved den forurening vi sviner vor jordiske ‘rede’ til med. Her rækker vor indsigt, vore kræfter og vor kontrol - hvis vi vil, og hvis vi kan blive enige.

Men klodens klimatiske habitus ligger ikke indenfor for vor magtsfære. 🌍

onsdag den 1. januar 2025

Godt nytår…!

I aftes ved midnatstide vendte vi ryggen til året der gik, og kigger nu ind i det kommende jomfruelige år, som ligger for vore fødder og byder sig til.
Så hermed sendes I alle en tak for året, som nu er rindet ud, ledsaget af mine ❤️-ligste ønsker om et godt og berigende 2025… 🥳 🥂🍾 🎉 🎶💥 🇩🇰